Logopedická prevence " Hbitý jazýček"

1.4.2020 Mgr. Eva Palková

Mluvení je hra

Milí rodiče a žáčci,

už jsme se dlouho neviděli díky karanténě. Všichni víme, že úspěchy se nedostaví bez pravidelného a vytrvalého cvičení. Pokračujte dále podle individuálně nastavené dohody, kterou jsme domluvili na depistáži s paní logopedkou Mgr. Ivou Matějkovou a u některých dětí doporučení ode mě v sešitech. K individuálnímu zadávání bych potřebovala osobní živý kontakt s dítětem. Každý žák ve skupině má navozování hlásky odlišné. Věnujte se prosím svému cvičení pravidelně podle doporučení, a když aspoň občas zařadíte něco, čemu se věnujeme na kroužku, přinese to své ovoce. Nastíním jen pro přehlednost v bodech možnosti pro cvičení. Možnosti by měly po sobě následovat. Můžete si vybírat , ale i vynechávat.

 

1. Gymnastika jazyka ( děti si určitě vzpomenou na celou škálu cviků – Sumec, Obálka, Bafání z fajfky, Pusa, Kapr, Kuře, Ještěrka,Vyhlížíme z okna, Sekačka, Balónek, Myška v pytli, Kočičí hřbet, Šašek, Koalí miminko, Krocan, Loďka, Mistička, Rulička, Jazyk k nosu atd...

2. Dechová cvičení ( na jedno nadechnutí: Oře, oře Jan, přiletělo k němu hejno vran. První praví: „Dobře oře.“, druhá praví : „Nedobře oře.“, třetí....., oblíbený Bublifuk atd.)

3. Cvičení zaměřená na pozornost ( Co se změnilo? Atd.), paměť zrakovou (Kimovky), sluchovou ( schovat např. kuch. minutku, hádat obsah krabiček s např. rýží, kamínkem atd..)

  1. Procvičovat jemnou motoriku (stříhání, navlékání korálků....)

  2. Rozvoj slovní zásoby (čtení a vyprávění podle obrázků atd..)

  3. Nácvik a správné navozování hlásky.

 

Pro nácvik a správné navozování hlásky najdete vhodné texty na následující adrese. Najdete tam další vhodné možnosti k jednotlivým bodům, různé interaktivní hry na rozvoj zrakové paměti, pozornosti, slovní zásoby atd....

http://www.trizirafky.cz/logopedie/ke-stazeni/

http://www.sikovny-cvrcek.cz/logopedicka-rikadla

motorika jazyka a rtů https://www.detskestranky.cz/motorika-jazyka-a-rtu/

dýchací hry https://www.detskestranky.cz/umite-spravne-dychat-zkuste-foukaci-hry/

Přehled her  https://www.skolazebrak.cz/upload/ck/files/Hry na rozvoj komunikace.odt

 

Pokud by někdo potřeboval se mnou cokoliv konzultovat, kontakt na mě znáte. Pro jistotu:) Eva Palková 732 888 613.